top of page

HORNOCEREKVICKÝ ZPRAVODAJ číslo 3/2022 - více fotek

Cerekvičtí draci a Cerekvická dráčata

Když se řeknou dračí lodě, tak v Horní Cerekvi každý ví, o jaký sport jde. Dračí lodě jsou pro diváky poutavou podívanou už jen díky svému unikátnímu vzhledu. Dlouhá otevřená loď, vypadající jako kanoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi je sama o sobě zážitkem. Každé lodi náleží kormidelník a bubeník, který je součástí 20členné posádky a udává rytmus ve kterém všichni závodníci pádlují. Jako sport jsou Dračí lodě jedním z nejtýmovějších sportů na světě, jestliže zvážíme, že se na lodi nachází 22 aktivních členů posádky. Dračí lodě mají dlouholetou tradici. První zmínka se objevila před více než 2000 lety v Číně. Její novodobá zmínka se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hongkongu. Odtud se dračí lodě jako sport bleskově rozšířily do celého světa.

Jelikož i v Horní Cerekvi je spoustu zapálených pádlujících členů, tak zhruba před čtyřmi lety vznikla myšlenka založit dětskou posádku. V prvních letech jsme se účastnili pouze závodů na Půlnočním drakovi. I přes veškerá omezení, se kterými jsme se v předešlých dvou letech potkali, jsme se nevzdali a v loňské dračí sezóně jsme zúčastnili třech závodů, a to na Ratmírovském rybníce u Jindřichova Hradce, kde si děti zn Cerekvických draků a dráčat poprvé vyzkoušely i trať na 1000 m. Do Horní Cerekve jsme přivezli 2. a 3. místo na 200 m a 3. místo na 1000 m. V září jsme se zúčastnili nejen Půlnočního draka, kde jsme získali zlato a bronz, ale i 16. MČR dračích lodí na kanále Labe arény v Račicích. Na MČR jsme sestavili posádku složenou s Cerekvických draků a Cerekvických dráčat. Pro naši posádku Cerekvických draků to byl vskutku netradiční závod. Nejenže naši draci nesoupeřili v rozjížďkách pouze s jednou posádkou, ale startovali rovnou s dalšími třemi! (Původně se mělo utkat pět dračích lodí, ale Mondi Štětí nedorazilo). Poměřili jsme svoje síly na 200 m, 500 m a 2 km! Obavy z jízdy na 2 km vystřídalo nadšení a se slovy: „Jeli bychom klidně ještě jednou,“ nám všem dospělým doslova vytřeli zrak. I přestože
Cerekvičtí draci byli vysílení již po prvních třech rozjížďkách na 200 m, tak se do toho opřeli a třikrát to cinklo. Z Račic si tedy Cerekvičtí draci přivezli třikrát bronz na 200 m, 500 m a 2 km!!!

Na vavřínech jsme však neusnuli a celou zimu jsme chodili cvičit, abychom měli sílu na dračí sezónu v roce 2022. Jakmile se oteplilo, děti byly opravdu nedočkavé a každý trénink se někdo z nich ptal, kdy už půjdeme na vodu. V půlce dubna se uskutečnil první trénink na vodě a bylo vidět, že děti nic z toho, co se v předchozích letech naučily, nezapomněly. Začali jsme trénovat dvakrát týdně a potkávali jsme se v tělocvičně a na vodě. Nyní, pokud nám to počasí dovolí, chodíme pouze na vodu, protože v letošním roce nás čeká několik závodů, a to v Třeboni, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Horní Cerekvi, Račicích a Praze. První letošní závod je již za námi – 19. 5. jsme vyrazili n a Lipno, kde jsme poměřili síly s posádkami z Jihočeského kraje. Lipenského dráčka se zúčastnilo celkem 12 posádek, a i když to tentokrát necinklo, vypádlovali jsme krásné 5. a 7. místo. Děkujeme městu Horní Cerekev, Základní škole Horní Cerekev, a především také rodičům za jejich podporu a pomoc s organizací během tréninků a závodů.


Za Cerekvické draky a Cerekvická dráčata Lenka Procházková

bottom of page