top of page

CEREKVICKÝ DRACI A CEREKVICKÁ DRÁČATA
Lenka Procházková - spolek Cerekváček

Dračí lodě jsou bezesporu nejtýmovější sport, jaký znám. Dvacet lidí s pádlem v ruce jsou jako jeden. Každý na dračí lodi je důležitý a je úplně jedno, zda sedí vzadu nebo vepředu. Stačí, aby jeden přestal pádlovat a "rozhodí se celá loď." Legenda praví, že tzv. dragonboating, jak se pádlování na dračích lodích říká, vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Tehdy se oblíbený čínský básník Qu Yuan na protest proti zkorumpovaným vládcům v zemi utopil v řece Mi Lo. Občané pak ve snaze ho zachránit vypluli na řeku v lodích a bubnovali, aby vyděsili ryby, které by ho mohly sníst a Qu Yuana zachránili. To se sice nepovedlo, započala tak ale tradice každoročního Festivalu dračích lodí. Novodobá zmínka o dračích lodích se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hongkongu. Odtud se dračí lodě jako sport bleskově rozšířily do celého světa. 

Dračí lodě do Horní Cerekve "dostal" Mirek Kříž, a právě jemu patří obrovské díky, protože by nikdy nevznikly dvě dětské posádky. Dětské posádky Cerekvičtí draci a Cerekvická dráčata vznikly v roce 2018, kdy jsme si řekli, že se pokusíme založit posádku dětí, které by reprezentovaly Horní Cerekev, a to se povedlo. Nejprve jsme s dětmi absolvovali závod na domácí vodě a když jsme viděli nadšení, které měly děti v očích, bylo rozhodnuto a my se rozhodli závodit i jinde.

Posádky Cerekvičtí draci a Cerekvická dráčata mají dohromady 44 členů, a to ve věku od 7 do 17 let. Od jara do podzimu pádlujeme dvakrát týdně na Zámeckém rybníce v Horní Cerekvi a přes zimu se věnujeme fyzické přípravě v tělocvičně. Pravidelně se účastníme několika závodů v Čechách, a to v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Račicích, Horní Cerekvi a na Lipně.

  • Instagram

Organizátor juniorských posádek v Horní Cerekvi 

Cerekváček, z.s.
IČO: 11835249

Tel.: +420 605 399 655

E-mail: dracilodehornicerekev@gmail.com

bottom of page